A jaki jest stan Twoich świec żarowych?

wyciąganie świec żarowych
Kontrola stanu świec żarowych to rzecz z pozoru błacha a jednak bardzo istotna mająca wpływ na właściwa eksploatacje naszego pojazdu. Właściciele pojazdów wyposażonych w komputery nie muszą się przejmować tym faktem, ponieważ komputer sam sprawdza i informuje czy z naszymi świecami dzieje się coś niedobrego i informuje o ewentualnej potrzebue ich wymiany, niestety w starszych modelach to właściciel musi od czasu do czasu zajrzeć do silnika i sprawdzić stan świec.

Jak sprawdzić stan świec żarowych

Czy świeca żarowa jest przepalona możemy w łatwy sposób sprawdzić sami, najprościej używając do tego kontrolki z małą żarówką wystarczy że podłączymy przewód do plusowego bieguna akumulatora a drugi do końcówki w głowicy świecy żarowej żarówka nam się zaświeci jeśli świeca nie jest przepalona. Jeśli mamy problem z dojściem do świecy możemy odłączyć kostkę przekaźnika i podpiąć naszą kontrolkę takie rozwiązanie nie da nam jednak stu procentowej odpowiedzi ponieważ to że świeca nie jest przepalona nie zawsze znaczy że jest sprawna może mieć bowiem jakieś wewnętrze zwarcie które będzie powodować niesprawną pracę.

Należy również zwrócić uwagę na fakt iż świece żarowe korzystające z niskiego napięcia mogą się w ten sposób przepalić wtedy lepiej zastosować pomiar prądu lub oporności.

Kupując samemu świece należy zwracać uwagę na ich parametry, przed zakupem najlepiej zajrzeć do instrukcji auta tam powinna się znajdować informacja jakiego typu świece i o jami napięciu wykorzystywane są w naszym modelu pojazdu, niestety musimy zwracać również uwagę na producentów i jakość świec ten sam model może się różnić ceną nawet o 80-100zł za niższą ceną może stać niestety niższa jakość i trwałość produktu o czym należy pamiętać przy zakupie.

Tak jak pisaliśmy już wcześniej w wypadku uszkodzenia jednej ze świec sugeruje się zawsze wymianę wszystkich dlatego że duże jest prawdopodobieństwo że w najbliższym czasie również ulegną uszkodzeniu.

Wymieniamy świece żarowe

Wymiana świecy to z pozoru łatwa czynność jednak szereg procesów zachodzących podczas eksploatacji silnika może nam przysporzyć nie lada problemu. Z racji dość delikatnej budowy świec przy wykręcaniu może dojść do ich uszkodzenia a najzwyczajniej mówiąc po prostu pęknięcia co niesie za sobą konieczność usuwania pozostałości świecy która utkwiła w silniku.

Zaleca się aby przy montażu świec smarować gwint specjalną pastą która zapobiega korozji i powstawaniu nagaru.

Jeśli przy wykręcaniu czujemy opór powinniśmy zaprzestać czynności, możemy spróbować odpalić silnik i nieco go rozgrzać wtedy wykręcenie może stać się nieco łatwiejsze. W momencie kiedy dojdzie do uszkodzenia świecy lepiej wezwać fachowca aniżeli próbować rozwiercać świecę samemu, możemy w ten sposób uszkodzić gwint głowicy co poniesie za sobą kolejne koszty usuwania usterki.

Zobacz również co jeszcze oferuje nasza firma: