Wymiana świec żarowych

wymiana świec żarowych

Wymiana świec żarowych czeka nas najcześciej w silnikach diesla kiedy uszkodzeniu ulegnie jedna z kilku świec , czym są świece żarowe i jak o nie dbać postaramy się opisać poniżej.

Silniki diesla nie potrzebują do pracy układu zapłonowego, a to wszystko za sprawą ciśnienia które spręża powietrze w cylindrze i zwiększa jego temperaturę co powoduje zapłon mieszanki. Nieco inaczej sprawa się ma w chłodne miesiące kiedy silnik jest zimny a ciepłego powietrza jest zbyt mało aby doszło do zapalenia mieszanki. Tutaj z pomocą przychodzą nam świece żarowe które montuje się w silnikach diesla a ich jedynym zadaniem jest ogrzanie powietrza w komorze spalania do temperatury umożliwiającej zapłon.

Kiedy konieczna jest wymiana świec żarowych?

Dzisiejsze pojazdy najczęściej informują nas o tym że nastał czas na wymianę świecy żarowej kontrolkami układu komputerowego, jednakże w starszych samochodach nie zawsze jest tak prosto zatem rozpoznania musimy dokonać sami. Pierwszym i najpowszechniejszym objawem jest problem przy odpalaniu silnika, a po jego uruchomieniu kiedy jest zimny klekot, stukanie i nierówna praca silnika, po jego rozgrzaniu objawy te często ustępują a to za sprawą tego że mamy kilka świec w silniku i z powodzeniem mogą one przejąc pracę jednej uszkodzonej. Często jedna uszkodzona świeca żarowa może za sobą pociągnąć resztę, dlatego też podczas wymiany świec żarowych sugeruje się wymianę wszystkich.

Jak dokonać wymiany świec?

Wymiana świec żarowych wydaje się czynnością prostą, wystarczy zdjąć plastikową obudowę silnika odłączyć kable i za pomocą specjalnego klucza wykręcić świece, jednak musimy uważać na kilka czyhających zagrożeń.
Najważniejsze to nic na siłę, kiedy czujemy opór przy odkręcaniu świecy nie próbujmy robić tego metodą siłową, możemy w bardzo łatwy sposób ukręcić lub po prostu urwać świecę a wtedy będziemy mieli kłopot i czeka nas wizyta specjalisty. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gwintu przy wymianie tak aby zabezpieczyć świecę przed gromadzeniem się nagaru i korozji. Przestrzeganie tych zasad powinno nas uchronić przed zbędnymi wydatkami, jednak gorąco zachęcamy do wizyty w naszym serwisie gdzie będą mieli Państwo pewność że wymiana świec żarowych w waszym pojeździe odbyła się bez problemów.

Zobacz również co jeszcze oferuje nasza firma: