Wymiana wtryskiwaczy to pozornie błacha czynność która nie powinna być wyzwaniem dla przeciętnego kierowcy, jednakże zdarzają się sytuacje które stanowią problem nawet i dla znających się na fachu mechaników jak do tego dochodzi i jak się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami przeczytacie poniżej.
Wtryskiwacze montowane są dzisiaj w silnikach o samoczynnym zapłonie, rozwój technologi i nieustanne zwiększanie mocy jednostek napędowych stawia przed wtryskiwaczem coraz to większe wyzwania. Najnowsze z nich osiągają ciśnienie wtrysku do 2000 barów zapewniając w silniku lepsze warunki spalania oraz polepszając osiągnięcia jednostki.
Jak bez trudu można sie domyślić wysokie osiągi są opłacane dość częstymi awariami i uszkodzeniami wtryskiwaczy, a wątpliwej jakości paliwo które mamy w Polsce niejednokrotnie nie poprawia sytuacji. Taki stan rzeczy powoduje że z koniecznością wymiany wtryskiwaczy mamy niejednokrotnie do czynienia w stosunkowo młodych pojazdach które są w eksploatacji od 2-3 lat.
Tak jak wspomnieliśmy na początku wtryskiwacze odpowiadają za dostarczenie odpowiedniej „dawki” paliwa do jednostki aby utrzymać spalanie i odpowiedni zapłon silnika. W silnikach diesla konstrukcja wtryskiwacza nie jest szalenie skomplikowana, posiada on wewnątrz sprężynę uciskającą iglicę, która pod odpowiednim ciśnieniem paliwa ulega otwarciu i wtryskuje paliwo do komory spalania. Silniki diesla mają montowane wtryskiwacze w głowicy silnika co stanowi niewątpliwie przyczynę wielu usterek przy nieumiejętnej próbie ich demontażu, mowa tu przede wszystkim o uszkodzeniu gwintów do których dochodzi często kiedy nasze wtryski ulegną korozji.
Sama wymiana chodź prosta polegająca na wykręceniu samego wtryskiwacza po uprzednim odłączeniu przewodów doprowadzających paliwo, często kończy się uszkodzeniem wtryskiwacza stąd zawsze przy wymianie należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji wtryskiwaczy. Niezbędne jest zastosowanie nowych podkładek które odpowiadają za uszczelnienie wtryskiwaczy i nie dopuszczają wycieków powodujących gromadzenie się nagaru. Do demontażu używamy odpowiednich do tego typu wymiany kluczy, pamiętając na koniec o odpowiedtrzeniu układu paliwowego.
Jak powinna przebiegać wymiana wtryskiwaczy tak abyśmy nie zostali podczas niej zaskoczeni przykrymi niespodziankami. Przede wszystkim do takiej wymiany powinniśmy się dobrze przygotować, nie tylko w odpowiednie narzędzia ale również należy zadbać o miejsce pracy.
Dobrze zorganizowany warsztat to połowa sukcesu przy takiego typu naprawach. Tak jak pisaliśmy wcześniej musimy zaopatrzyć się niezbędne narzędzia, takowymi zawsze dysponują nasi specjaliści, gwarantuje to stuprocentowe powodzenie przy wymianie wtryskiwaczy. Szereg takich narzędzi mogą państwo znaleźć w naszym sklepie do którego serdecznie zapraszamy.
Nie posiadając odpowiednich kluczy możemy zamiast do naprawy, doprowadzić do uszkodzeń wtrysków oraz samego silnika, dlatego stanowczo odradzamy dokonywanie napraw bez specjalistycznych narzędzi. Podczas swej długoletniej pracy natrafiliśmy na mnóstwo konstrukcji utworzony przez naszych klientów samodzielnie, który zamiast do naprawy doprowadziły do konieczności wyzwanie specjalistów. Bardzo często lepiej wezwać doświadczoną osobę niż później dokładać do naprawy pojazdu.
Zobacz również co jeszcze oferuje nasza firma: